Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/blacrea/public_html/mywww/blacreawp/wp-content/plugins/essential-grid/includes/item-skin.class.php on line 1041
Joomla! czy WordPress? Który CMS wybrać w roku 2017?
Polska: Płock, Warszawa,
Kraków, Wrocław, Gdańsk
+48 508-826-367
Anna
bok@blacrea.pl

Joomla! czy WordPress? Który CMS wybrać w roku 2017?

autor:
Po przeczytaniu oceń i skomentuj użyteczność artykułu - odbierz 100zł RABATU!
[Łącznie: 20 Średnio: 3]

Tak, WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią stron internetowych (CMS). Czy to jednak znaczy, że jest to najlepszy wybór w każdym przypadku, a drugą w zestawieniu Joomlę należy natychmiast wyrzucić do kosza? Przygotowaliśmy zestawienie, które pomoże ci w dokonaniu wyboru właściwego CMS-a.

WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią stron internetowych (CMS)

Aż 27.9% wszystkich stron internetowych na świecie wykorzystuje do zarządzania treścią WordPressa, a tylko 3.3% korzysta z Joomli. Jeszcze ciekawiej wygląda udział w rynku CMS-ów: odpowiednio 58.9% dla WordPressa i 7% dla Joomli. (dane za: w3techs.com) Nie dajmy się jednak zwieść: ‚najpopularniejsze’ nie znaczy zawsze ‚najlepsze dla każdego’. To, że więcej jest na drogach samochodów osobowych niż dostawczych nie znaczy, że te drugie nie są nam potrzebne.

W przygotowanym przez nas zestawieniu nie próbujemy przekonać Was o wyższości któregoś z CMS-ów. Chcemy jedynie pomóc w wyborze odpowiedniego CMS-a do waszych potrzeb. Nie jest to więc typowe zestawienie pro i kontra. Zamiast tego porównujemy WordPressa i Joomlę w obszarach, które ważne są z punktu widzenia różnych użytkowników. Nim zaczniemy warto jeszcze podkreślić, że oba te systemy w swoich podstawowych wersjach są bezpłatne (są oprogramowaniem typu open source).

1. Zastosowanie

WordPress miał być początkowo jedynie systemem do tworzenia blogów i choć dziś jego zastosowania są o wiele, wiele bardziej rozległe, to filozofia, która legła u jego podstaw do dziś decyduje o popularności tego CMS-a. Słowa najlepiej opisujące WordPressa to: prostota i intuicyjność. Jeśli więc właśnie zakładasz swoją pierwszą stronę internetową, to WordPress będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. WordPress świetnie sobie radzi z obsługą nawet bardziej rozbudowanych serwisów i jego funkcjonalności wystarczą Ci na lata. Strona firmowa, blog, sklep internetowy, serwis newsowy – to wszystko można z łatwością postawić na WordPressie.
Kto używa: BBC America, The Walt Disney Company, Freshmail, Grupa Renault, Angry Birds.

Joomla! od początku była planowana jako CMS do tworzenia portali i zarządzania społecznościami. Wielojęzyczność jest w Joomlę wbudowana, więc wszelkie strony międzynarodowe prowadzi się na Joomli nieco lepiej niż na WordPressie. Joomla jest mniej intuicyjna i wymaga więcej technicznej wiedzy niż WordPress, więc początkujący użytkownicy mogą mieć z nią odrobinę problemów. Joomla bardzo dobrze radzi sobie z zarządzaniem strukturą użytkowników, więc jeśli myślimy o założeniu portalu społecznościowego, czy bazy treści o różnych poziomach dostępu, to Joomla sprawdzi się świetnie.
Kto używa: Uniwersytet SWPS (Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej), The Hill, National Crime Agency, Philbert Photography, United Nations Regional Information Centre for Western Europe (UNRIC).

2. Obsługa (interfejs)

WordPress jest zdecydowanie bardziej intuicyjny niż Joomla! Ilość opcji, które widzimy na poszczególnych ekranach nie jest duża, co powoduje, że nie gubimy się w dziesiątkach zmiennych. Menu po lewej stronie jak i menu górne jest dobrze rozplanowane, dodawanie treści na kolejnych podstronach witryny jest błyskawiczne, zarządzanie użytkownikami przyjemne. Aktualizacje wykonuje się jednym kliknięciem. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, WordPress był stworzony jako system blogowy i w związku z tym projektowany był tak, by z jego obsługą bez trudu poradzili sobie nawet Ci, którzy zupełnie nie znają HTML-a czy PHP. Warto jeszcze dodać, że czołowe firmy hostingowe umożliwiają instalację WordPressa jednym kliknięciem.

Joomla! już na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej skomplikowana od WordPressa. Opcji na ekranach jest więcej i osoba początkująca łatwo może się zgubić wśród tych wszystkich komponentów, modułów, menu, szablonów i innych zakładek. Niemniej w miarę użytkowania Joomli zaczynamy doceniać jej bogactwo możliwości i elastyczność. Joomlę także możemy zainstalować jednym kliknięciem u wiodących firm hostingowych. Aktualizacja tego CMS-a nie jest skomplikowana, ale nieco bardziej uciążliwa niż w WordPressie.

3. Możliwość modyfikacji

WordPress w tej chwili może pochwalić się 50 000 wtyczek (pluginów), które pozwalają na rozszerzanie jego funkcjonalności niemal w nieskończoność. W tej ogromnej liczbie, która może robić wrażenie, znajdziemy zarówno rozszerzenia płatne jak i bezpłatne, oraz takie, które posiadają wersję darmową i płatną. Chcecie przekształcić stronę w sklep internetowy? Od tego jest WooCommerce (piszemy o nim tutaj) Chcecie rozszerzyć jego możliwości? Nie ma problemu. Wielojęzyczność? Łatwo znajdziecie odpowiedni plugin. SEO? Są wtyczki, które pomogą w pozycjonowaniu. Na udostępnionej przez WordPress.org stronie zbierającej projektowane przez deweloperów wtyczki, znajdziecie system rekomendacji, informacje o liczbie pobrań i informacje techniczne. W ten sposób unikniecie pluginów mało popularnych lub rzadko aktualizowanych (co jest istotne szczególnie ze względu na bezpieczeństwo strony).
Wtyczki dostępne na WordPressa: www.wordpress.org/plugins

Joomla! dzięki modułowej strukturze bardzo dobrze poddaje się modyfikacjom. Choć wymaga to podstawowej wiedzy z zakresu HTML i PHP, to Joomlę można przekształcać bardzo swobodnie. I, jak na swoje ogromne możliwości, jest bardzo prosta w obsłudze. Joomla dysponuje w tej chwili bazą składającą się z niecałych 8 000 rozszerzeń. Liczba ta nie jest może tak olbrzymia jak w przypadku WordPressa, ale wciąż wystarczająca do efektywnego zwiększania możliwości strony. Na stronach Joomli znajdziemy zarówno płatne jak i bezpłatne dodatki oraz takie, które udostępniają część swoich funkcji za darmo. Na pochwałę zasługuje strona rozszerzeń, która prezentuje się bardziej niż przyzwoicie. Wtyczki są podzielone na kategorie, można je oceniać pod wieloma kątami (między innymi ze względu na funkcjonalność, łatwość użycia, wsparcie, posiadaną dokumentację). Znajdziemy tu rozszerzenia do e-Commerce, slidery, galerie, CRM, fora, chaty i wiele wtyczek specjalistycznych.
Rozszerzenia dostępne dla Joomli: www.extensions.joomla.org

Osobno powinniśmy napisać o szablonach stron. W internecie znajdziemy całe mnóstwo darmowych jak i płatnych szablonów stron zarówno dla Joomli jak i dla WordPressa. Oczywiście szablonów WordPressowych jest więcej, ale i na Joomlę nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem czegoś odpowiedniego. Ponadto szablony mogą dostosowywać do potrzeb klientów lub tworzyć od zera firmy takie jak nasza. Tu znajdziecie naszą ofertę: blacrea.pl/strony-internetowe.

4. Wsparcie techniczne

WordPress jako najpopularniejszy bezpłatny CMS ma ogromną bazę użytkowników, która rozwiązuje problemy i rozwija system na wielu forach, ale także na dużych konferencjach i spotkaniach. Dzięki temu rozwiązania problemów pojawiają się szybko, a zgłaszane błędy nie pozostają długo bez odpowiedzi. Wordpresowcy także w Polsce tworzą silną społeczność, która spotyka się na konferencji WordCamp, i lokalnych spotkaniach – tak zwanych WordUpach. Istnieją także oficjalne i nieoficjalne polskie fora WordPressa. By uświadomić sobie, jak prężna jest to społeczność, wystarczy napisać, że w dziale „Używanie i konfiguracja WordPressa” na oficjalnym polskim forum tego CMS-a znajdują się 6,882 tematy i 22,425 wpisów. A są przecież i inne działy takie jak Instalacja, Motywy, Wtyczki… Strona WordPress.org udostępnia też całą dokumentację WordPressa. Niestety nie jest ona w całości przetłumaczona na język polski. (Prawdę mówiąc dokumentacja jest potrzebna przede wszystkim twórcom szablonów i wtyczek oraz firmom takim jak nasza, które są przyzwyczajone do tego, że pełna dokumentacja w języku polskim to raczej rzadko spotykany luksus niż codzienność.)
Forum: https://pl.wordpress.org/support

Joomla na swoim największym forum w Polsce ma ponad 61 000 zarejestrowanych użytkowników. Także w tej społeczności nie jest trudno znaleźć rozwiązania popularnych problemów, a i w sprawach niestandardowych znajdywanie rozwiązań odbywa się dość szybko. Niektórzy wskazują, że społeczność użytkowników Joomli maleje, jednak jej deweloperzy robią wiele by Joomla wróciła do gry. Warto przeczytać wypowiedź Radka Suskiego, Marketing & Communication Department Coordinator’a w Joomli: Is Joomla dying? [cały artykuł]. W tym krótkim wpisie pisze on, że od wersji 3.0 w projekcie dzieje się naprawdę dużo i raczej nabiera on rozpędu niż się rozpada. Także użytkownicy Joomli posiadają swoje konferencje i grupy lokalne. Co roku w Polsce odbywa się Joomla Day Poland, ponadto Joomla User Groups w Polsce spotykają się w większych miastach i w grupach regionalnych. Joomla! posiada bardzo dobrą stronę z dokumentacją projektu, choć nie jest ona przetłumaczona na język polski.
Forum: http://forum.joomla.pl

5. Aktualizacje

WordPress jest aktualizowany w bardzo regularnym cyklu wydawniczym, dlatego kolejne zmiany nie są rewolucjami, a jedna wersja płynnie przechodzi w kolejną. Tu ciekawostka: kolejne wersje swoje nazwy biorą od nazwisk słynnych muzyków jazzowych. Nie ma to może żadnego wpływu na jakość kolejnych aktualizacji, ale jest manifestacją kreatywności (ma też wartość sentymentalną dla piszącego ten artykuł). W chwili pisania tego artykułu obowiązująca była wersja 4.7 (Vaughan), a dokładnie 4.7.4. Objęte wsparciem były natomiast wersje do 3.7. Aktualizacja WordPressa nie przysparza wielu problemów. Problemy mogą wystąpić jedynie z kompatybilnością tworzonych przez zewnętrzne firmy dodatków.

Joomla! była dotychczas aktualizowana bardziej skokowo i kolejne wersje znacznie się dotychczas od siebie różniły. Niemniej ostatnie wersje pojawiają się dużo częściej. W chwili pisania tego artykułu obowiązująca jest wersja 3.7, a na rok 2017 zapowiedziano publikację wersji 4.0. Zdarza się, że przy aktualizacjach Joomli występują pewne problemy z kompatybilnością rozszerzeń.

6. Opinie ekspertów od marketingu i komunikacji

By pomóc Wam w wyborze właściwego CMS-a poprosiliśmy o wypowiedzi ekspertów od marketingu i komunikacji. Nasze pytanie było proste: Dlaczego wybrałeś/aś ten, a nie inny CMS dla swojej strony? Poza aspektem technologicznym systemu zarządzania treścią ważne jest przecież także tak zwane User Experience (UX), czyli doświadczenie użytkownika. To ostatecznie ono decyduje o sukcesie lub porażce strony czy systemu, który nią zarządza.

Dlaczego wybraliście WordPressa/Joomlę?

Zupełnie szczerze – nie miałem wyboru. Mój developer po prostu postawił mojego bloga na WordPressie. Teraz wiem, żę gdybym miał wybór, to wybrałbym dokładnie tak samo. Liczba wtyczek, możliwości i prostota, sprawiają, że po prostu dobrze mi się z niego korzysta. Wiem, jest też oczywiście ryzyko – bezpieczeństwo. Ale nauczyłem się, że aktualizacja wtyczek i po prostu zdrowy rozsądek zabezpieczają w wystarczającym stopniu. Nie wyobrażam sobie pracy z innym systemem. Piszę też na innych platformach i męczę się z innymi CMS-ami, ale zawsze z ulgą wracam na swoje wordpressowe śmieci.


Piotr Bucki
specjalista od komunikacji, reasercher, szkoleniowiec
bucki.pro

Wybraliśmy WordPressa z bardzo praktycznych powodów. Jest to platforma, która daje ogromne możliwości rozwoju, bez konieczności angażowania ogromnych z naszej perspektywy, kosztów w budowę serwisu na autorskich CMS-ach. Dlaczego się go trzymamy po latach używania? Dlatego, że na razie nic lepszego i bardziej dopasowanego do naszej specyfiki nie znaleźliśmy.


Mariusz Łodyga
CEO w Premium Consulting
premium-consulting.pl

7. Krótkie podsumowanie

Na koniec krótkie podsumowanie: WordPress jest już na rynku od 13 lat, Joomla! od 11 lat. Przez ten czas oba te projekty mocno się inspirowały i dziś różnica w ich użytkowaniu nie jest duża. Niemniej różna jest filozofia tworzenia tych CMS-ów: podczas gdy WordPress od zawsze stawia na intuicyjność i prostotę, Joomla prostotę chce łączyć z wielością opcji i elastycznością. Tak naprawdę zdecydowana większość użytkowników wykorzystuje jedynie podstawowe funkcje CMS-ów, dlatego zarówno WordPress jak i Joomla sprawdzą się idealnie. Haczyk tkwi w szczegółach: WordPressowi udało się stworzyć system niezwykle intuicyjny. Joomla dostarcza w miarę prostego rozwiązania dla tych, którzy nie chcą tworzyć własnego CMS-a, a potrzebują większej swobody w modyfikacji.

Korzystasz z WordPressa bądź Joomli? Napisz nam w komentarzach, dlaczego wybrałeś właśnie ten, a nie inny CMS!

</>


Chcesz by profesjonaliści przygotowali Twoją firmową stronę internetową?

A może chcesz przebudować swoją dotychczasową stronę www?

Zamów bezpłatną wycenę!


 

Podziel się

Comments

  1. wordpress to zawodnik klasy sredniej, ma powazne luki bezpieczenstwa i niezbyt dobra wydajnosc. bardzo czesto hackerzy atakuja strony oparte o ten popularny cms. na bloga sie nadaje, do bardziej zaawansowanych projektow dedyk, badz drupal.

    • Dziękujemy. Ma Pan dużo racji, dlatego również preferujemy strony internetowe tworzone od podstaw – nawet przy mniejszych projektach. Mamy wówczas pełną kontrolę nad działaniem i bezpieczeństwem strony, a właściciel może spać spokojnie. Zarówno WordPress, jak i Joomla to rozwiązania ,,uniwersalne”, stąd w głównej mierze problemy, o których Pan wspomniał. Są łatwe we wdrożeniu i co ważne przyjazne w obsłudze, dlatego tak wielu klientów wręcz oczekuje stron wykonanych w wordpressie, nie zdając sobie tak na prawdę sprawy z zagrożeń. Strony internetowe wykonane w WordPressie również mogą być bezpieczne, ale wymagają znacznie więcej pracy i rozwagi podczas codziennego użytkowania. Na pewno nie są to strony w stylu ,,wykonaj raz i zapomnij”.

    • Każde narzędzie jest dobre, o ile się wie jak go używać. Stricte sam WP (czysta instalacja) nie ma wcale takich dziur. Owszem trzeba ręcznie parę kwestii zabezpieczyć, ale jest to do przeżycia.
      Najgorszym problemem są:
      – wtyczki, które piszą wszyscy i wszędzie, często bez głębszego przemyślenia struktury kodu, z głupimi zapytaniami do bazy etc.
      – użytkownicy, którzy nie mają żadnych umiejętności kodowych i sami podejmują się postawienia serwisu na WP (sądząc, że wtyczka jest lekiem na wszystko)

  2. Moim zdaniem WordPress jest głównie dla tych, którzy oczekują prostszej obsługi przy tworzeniu bloga. Np. jak jakaś kobieta chce tworzyć bloga modowego, zależeć jej będzie na szybkim publikowaniu treści, a nie zagłębianiu się w kwestie techniczne. Joomla będzie tu bardziej skomplikowana. Nie mówię, że jest trudna, ale chyba WordPress jest przyjaźniejszy dla „nietechnicznego” użytkownika.
    Wordpress wygrywa też w kilku szczegółach, np. struktura URL pod kątem SEO (łatwiej tym zarządzać); w Joomli bez wtyczki nie doda się artykułu do kilku kategorii.
    Ja polecam przed wybraniem CMS sprawdzić, jakie są dostępne szablony. Często wybierałem Joomlę, bo było kilka naprawdę ładnych szablonów za darmo, które pasowały mi tematycznie.
    W artykule zabrakło trochę informacji o SEO i szybkości.

    • Dziękujemy za ciekawe uwagi. Podzielamy podobny pogląd i obserwacje, WordPress jest głównie ceniony i często wybierany właśnie ze względu na dużą ilość ciekawych szablonów, łatwość obsługi, instalacji oraz przyjazne pozycjonowanie stron. Nie mniej, tak jak wspomniał w swoim komentarzu „Lukas”, nie można zapominać o tym, że kluczowe dla każdego właściciela strony powinno być jej odpowiednie zabezpieczenie i odpowiednia polityka/nawyki dot. bezpieczeństwa strony.

      Co do szybkości stron to nasze doświadczenia pokazują, że strony postawione na Joomli mniej obciążają serwer i są bardziej wydajne pod kątem szybkości działania.

  3. O dziwo ta strona jest postawiona na WordPress’ie 😀

    • Zgadza się 🙂 Ponownie przytoczę komentarz „Lukasa” – „Każde narzędzie jest dobre, o ile się wie jak go używać”. Zarówno Joomla, jak i WordPress mają swoje plusy i minusy, najważniejsze to zdawać sobie z nich sprawę i odpowiednio się przed nimi zabezpieczać. Niewątpliwym plusem WordPressa jest łatwość i przejrzystość zarządzania treścią, zwłaszcza przy dużych stronach.

  4. Z Joomla mam do czynienia od wersji 1.5, na której uruchomiłem pierwszy duży lokalny portal. Obecnie mieszkam za granicą i również posiadam lokalny serwis informacyjny oparty na najnowszej wersji Joomla 3.8, ale ostatnio zapadła decyzja o przesiadce na WordPress.

    Pomimo zainwestowania łącznie kilkuset euro w płatny szablon oraz komponenty (które i tak sporo modyfikowałem), z przykrością i sentymentem stwierdzam, że Joomla straciła w moich oczach. Pozornie jest dużo dodatków, ale biorąc pod uwagę kompatybilność, jakość wykonania, funkcjonalność, zostaje ich tak na prawdę bardzo znikomy wybór. Mowa głównie o płatnych, które jeszcze do czegokolwiek się nadają.

    WordPress, bo liczy się efektywność. Oferuje więcej dobrych szablonów i funkcjonalnych dodatków, wszystko jest też bardziej spójne i intuicyjne. Zamiast kupować kilka modułów do Joomla, te funkcjonalności i wiele więcej mam w jednym płatnym szablonie.

    Jeśli ktoś ma dużo czasu, nie pracuje i lubi dłubać dla samego dłubania, Joomla na pewno będzie odpowiednia. W krótkim czasie nie da się osiągnąć dobrego efektu posiadając dodatkowe komponenty i chcąc aby wszystko wyglądało spójnie oraz tak jak się chce. Zamiast tracić czas na grzebanie w kodzie, przerabianie, lepiej skupić się na contencie i pozyskaniu nowych odbiorców – dlatego WordPress.

    • WordPress wygrywa właśnie tym, że jest prosty w obsłudze i daje duże możliwości rozwoju strony, nie powodując przy tym bólu głowy, jak niejednokrotnie Joomla. Oba CMS-y mają swoje plusy i minusy, najważniejsze to zdawać sobie z nich sprawę. Niewątpliwym plusem WordPressa jest łatwość i przejrzystość zarządzania treścią, zwłaszcza przy dużych stronach. Jest to jednak jedna strona medalu. Druga to bezpieczeństwo stron tworzonych na WordPressie, które niejednokrotnie kuleje, a powinno być głównym elementem troski twórcy strony.

  5. Do autora artykułu – fakt WordPress ma może kilkadziesiąt tysięcy rozszerzeń tyle że zapomniał pan wspomnieć jaka ilość tych rozszerzeń jest porzucona, nierozwijana, nieaktualizowana a przez to stanowiąca coraz większe zagrożenie. Tak się składa że wskazane źródło rozszerzeń dla Joomla nie jest jedyne i ma ileś tam tysięcy rozszerzeń ale autor artykułu zapomniał wspomnieć że każde z nich jest sprawdzane przed umieszczeniem pod kontem bezpieczeństwa kodu i nadzorowane jeśli chodzi o dostępność aktualizacji. Artykuł jest tylko pozornie obiektywny w praktyce jest on stworzony w celu propagowania Worpress’a. Śmieszne jest pokazywanie edytora tekstu jako skomplikowanego panelu użytkownika – jeżeli celowe – to żałosne, jeżeli niecelowe to świadczące o szczątkowej wiedzy autora na temat Joomla.

    • Ma Pan rację. Jest wiele wtyczek do WordPress’a, które od długiego czasu nie są rozwijane, aktualizowane, przez to stanowią duże zagrożenie dla właścicieli stron, którzy ich używają. Nie mniej jednak dla większości takich wtyczek możliwe jest znalezienie co najmniej jednego lub kilku alternatywnych pluginów, które są bezpieczne. Dziękuję również za słowa krytyki – artykuł nie miał za zadanie wychwalać jedynie zalet WordPressa – oraz pomysł na kolejny artykuł.

      Ponownie przytoczę komentarz „Lukasa” – „Każde narzędzie jest dobre, o ile się wie jak go używać”. Zarówno Joomla, jak i WordPress mają swoje plusy i minusy, najważniejsze to zdawać sobie z nich sprawę i odpowiednio się przed nimi zabezpieczać. Niewątpliwym plusem WordPressa jest łatwość i przejrzystość zarządzania treścią, zwłaszcza przy dużych stronach.

      Proszę również o dodanie w komentarzu linków do innych stron, z których można pobrać bezpieczne i sprawdzone wtyczki do Joomli, z pewnością przydadzą się czytelnikom bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 + 16 =